29. april 2004 - 12:29Der er
24 kommentarer og 1 løsning
Total newbie - hvordan installerer jeg komponenter, og package?
hejsa da dette nok er dagens mest kedelige spg. fra en total newbie, giver jeg 100 point til den der gider bruge lidt tid på at hjælpe mig.
Jeg har fået lavet et program i Delphi 6, og har så¨fået tilsendt en flok filer som jeg nu gerne skal have til at virke sammen. Men når jeg åbner .dpr kommer første fejl, den mangler et eller andet. Og jeg kan da slet ikke "run" programmet.
Kan nogen forklare mig hvilke af disse filer der skal gøres noget med, og HVAD jeg skal gøre med dem, for at jeg kan få det til at virke.
.dcr (dem har jeg 1 af) .dcu (dem har jeg 16 af) .dfm (dem har jeg 3 af) .dpk (dem har jeg 2 af) .dpr (dem har jeg 1 af) .pas (dem har jeg 5 af)
Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
den ene gik fint, men den anden kom med en fejl da jeg trykkede på Compile: der var en rød streg over dclusr, som stod under en overskrift der hedder "requires" og så kan jeg ikke få lov at instellere :-(
når jeg prøver at compile, åbnes et vindu hedder : ListGridD6.dpk i denne er ordet " dclusr" markeret med rød streg. Samtidig åbner en Message rude hvor der står : [Fatal Error] ListGridD6.dpk(30): Could not create output file 'c:\programmer\borland\delphi6\Projects\Bpl\dclusr60.bpl'
jeg har prøvet at lukke delphi helt ned, og dobbeltklikke på filen "ListGridD6.dpk" (dette er pakken) hvorefter det samme sker, så snart jeg trykker på Compile
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.