Avatar billede NsD87 Praktikant
03. maj 2004 - 14:42 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Hvor/Hvordan finder jeg min anden harddisk

Jeg "formateret" her den anden dag, via. XP CD-ROM - og efter som mit system er bygget op over NTFS kan man jo ikke skrive format C: i dos.
Det samme med min anden hardisk - Så først slettede jeg alt på mit anden drev, og højreklikkede på drevet og trykkede formatere.

Jeg har 2 hardiske(en lille og en stor) i min computer, den ene ligger windows på(den lille), og den anden hardisk køre over(den store) - Den store er for sig selv. Hvis i forstår :D

Problemmet er at jeg ikke kan "finde" den store hardisk. Når jeg går ind under "Enhedshåndtering" Står den der, og der står den er aktiv og det hele, og har prøvet at trykke "Fjern" også genstarte og lade windows finde den, det gør den, men den "installere" ikke - ved ikke om windows plejer det.. men...!

Hjælp, spørg endelig hvis der er noget i ikke fatter!.
Avatar billede masteryeti Nybegynder
03. maj 2004 - 15:14 #1
Højreklik på "denne computer" og vælg "administrér"
Gå til menupunktet "diskhåndtering"
Herinde skulle du gerne kunne se de diske du har installeret. FInd den store disk, og opret en partition hvis det er nødvendigt. Hvis der allerede er lavet partitioner, kan det være at du skal tildele dem et drevbogstav.
Avatar billede NsD87 Praktikant
03. maj 2004 - 15:18 #2
hmm wierd.. har tjekket der 5 gange eller sådan, efter jeg har downloaded opdates til windows.. kom drevet... men even.. thx :)
Avatar billede NsD87 Praktikant
08. oktober 2004 - 20:06 #3
c
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester