Avatar billede pfelgk Nybegynder
04. maj 2004 - 19:17 Der er 1 kommentar og
1 løsning

win xp med 2 kopier

Hvordan sletter man kopierne på en win xp maskine-der er
meddelelse ved opstart hvilken man vil vælge?
Avatar billede masteryeti Nybegynder
04. maj 2004 - 19:27 #1
Sikr dig først, om du har WIndows XP installeret 2 gange, og hvis du har det, find ud af hvilken du vil benytte.

For at slette den ene af valgmulighederne under opstart, højreklikker du på "denne computer" og vælger "egenskaber".
Gå til fanebladet "avanceret".
Her er en boks med startup og genskabelse, klik her på knappen "indstillinger".
I den nye boks klikker du på "rediger".

Herinde er der en sektion under boksen [operating systems], hvor sikekrt er nogle linier der starter med "multi(0)disk(0)...."
Slet den ene af de linier (til den version af windows du ikke vil bruge) - tag evt en kopi af alt hvad der står, ifald du vælger den forkerte.
Avatar billede pfelgk Nybegynder
05. maj 2004 - 09:05 #2
Tak for det
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester