Avatar billede madsp Nybegynder
14. februar 2001 - 16:53 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Apache vs. Photoshop 6.0

Jeg har det problem når jeg kører apache og photoshop samtidig kan jeg ikke gå på det globale internet??
Jeg kan sagtens bruge Apache webserver og Internettet samtidig, men lig så snart jeg kører PS6 kan den ikke loade internet sider mere!!

JEg kører windows 2000
Avatar billede theartist Nybegynder
14. februar 2001 - 16:55 #1
CPU og RAM og det faktum at du sikkert ikke har nok af det, det må være svaret på dit problem. Photoshop er et af de absolut mest krævende programmer og især 6.0\'eren, så jeg vil tro det er dit problem. Prøv at starte f.eks. Word op, når du har apache server og PS åben, det vil sikert heller ikke fungere.

Løsning: Køb mere Ram :-)
Avatar billede madsp Nybegynder
14. februar 2001 - 17:09 #2
Jo, det fungerer godt nok!! Så jeg tror ikke at det er RAM det er galt med, har 128RAM
Avatar billede theartist Nybegynder
14. februar 2001 - 17:16 #3
128mb er heller ikke nok til at have mange flere programmer end PS åben.

jeg har 256 i den her maskine, og jeg kan have PS åben og 5-6 browservinduer, herefter er det slut, og hvis du oven i købet ikke har en kraftig processor og et godt motherboard, så vil jeg stadig skyde på at det er fejlen :-(
Avatar billede madsp Nybegynder
14. februar 2001 - 17:19 #4
OK, jeg acc. dit svar. Det var egentlig også det jeg havde gættet på, men ville lige høre om der kunne være andet galt... :o)

&copy
Avatar billede osaka_san Nybegynder
14. februar 2001 - 23:15 #5
Og hermed dagens tip til Photoshop 6.0 :-)

Den fejl madsp nævner er desværre en klassisk bug som opstod med udgivelsen af ps 6.0. Da jeg er daglig bruger af både internet, photoshop 6.0, outlook + diverse andre spændende programmer i forbindelse med mit arbejde var jeg selvfølgelig sønderknust da jeg fandt ud af at PS 6.0 er en virkelig system killer.

Men efter små 4-6 måneders frustration er det endelig lykkes mig at få den til at virke nogenlunde fornuftig. Tricket er egentlig ganske simpelt at sætte photoshops ramforbrug ned til 30-40%. Dette gøres inde under prefferences (indstillinger). I mange tilfælde er det ikke nødvendigt med mere RAM tildeling, i hvert tilfælde så længe det drejer sig om arbejde med filer der ikke er mere end 5-10 mb eller deromkring i størrelse. Dette plejer også at være rigeligt til de fleste webproduktioner.

Men fedter man rundt med meget store indscanningsfiler og filer til tryk/DTP skal man nok enten have lidt tålmodighed eller lige tildele lidt mere RAM og så glememr de ekstra programmer for en tid :o)

128 mb RAM er faktisk fint nok til mange photoshop ting og du kan sagtens have bunker af browservinduer osv åben, så længe du bare sætte mængden af systemressourcer som photoshop må bruge til ca 30%.

Det virkede for mig og mine kolleger så mon ikke det også virker for jer ;-)

God fornøjelse.

Med Hyggelig Hilsen
Oscar Eg Gensmann
Avatar billede dudal Nybegynder
14. februar 2001 - 23:21 #6
Så lige et tillæg til oscar\'s som også kan hjælpe lidt på det....

Gå ind under:

System Properties -> Advanced -> Performance Options -> Virtual Memory

Check her hvad den totale paging file størrelse er. Den skal gerne være mellem 500 - 1000 Mb.

/Jesper
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester