Men PAS PÅ ... Når man programmer i MFC... skulle man tro at det var objekt-orienteret... Det er det ikke 100%... så pas på når du skal til at bruge det..
MFC betyder ganske rigtigt Microsoft Foundation Classes, nogle har dog ment at det burde hedde Microsoft Frustration Classes. Det som det gør er at spare programmøren for en masse arbjde. Skal man bruge det API (Application programmable interface) der følger med Windows ville et simpelt \"Hello World\" program (et program, der laver et vindue, hvorpå der står \"Hello World\") ville fylde adskillige a4 sider. Men med MFC kan det gøre på en ca. 20 linier (+/-). Udover at lette GUI udvikling så har det også en masse andet godt, databaseaccess, strengbehandling osv.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.