06. juni 2004 - 22:24Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Hvornår er det "Casemod"?
Det ligger selvfølgelig i ordet casemod: case -> Kabinet [ifl. Gyldendals Røde: Kasse, æske, skrin, hylster, ect] mod -> Modification [ifl. Gyldendals Røde: Modifikation, omformning, ect ]
Så alt "ikke standard" er vel så casemod?
personligt synes jeg ikke at et hul i kabinettet er "casemod" er nok til at kalde det "casemod", nu hvor der finde SÅ mange flotte casemods (Paintjobs, egne kabinetter, ect)
Jeg har selv lagt mit eget kabinet i et casemod forum, men jeg synes ikke det er casemod at lave 2 huller (det forum er ikke online).
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
men at kalde fx ThermalTake Laser III kabinetterne for casemoddede kabinetter er på grænsen - for de er jo som standard sådan, og derfor per definition ikke ændrede...
Personligt synes jeg der skal lidt mere til end "bare" at lave et hul eller male kabinettet..
eks: synes jeg ikke at Themaltakes kabinetter er casemod, da de er født sådan og de finde hos jeg ved ikke hvor mange folk..
Så min defination er vel: Et unikt "touch" på en standard ting, ved at kombinere flere ting (paintjob, "huller", ect) som samlet giver det unikke.. Hvem kan ikke lave et hul eller male et kabinet i en anden farve?
men fx at lave sin helt egen blæserstyring hvor man går ned hos sin lokale elektronik-pusher og køber for 80kr dioder, on-off-on kontakter og ledning og bruger et parr forsøg på at få det rigtigt - det vil jeg sige er et casemod, selvom man ikke ændre på kabinettet (ud over en front-dæksen til en 5.25" port)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.