Avatar billede radion Nybegynder
07. juni 2004 - 22:20 Der er 14 kommentarer og
1 løsning

break i tekstfil?

Hej Eksperter

Hvordan laver jeg et break i en tekstfil?

jeg har flg. script:

Header('Content-Type: application/octet-stream');
Header('Content-Disposition: attachment; filename="formdata.txt"');
echo "First text fielad: $firstfield\n";
echo "Second text field: $secondfield\n"; exit;

men, i stedet for et break hvor \n er kommer der en firkant...
nogen der kan hjælpe med hvad jeg skal bruge i stedet for \n

jeg arbejder under windows XP
Avatar billede swaxi Nybegynder
07. juni 2004 - 22:40 #1
prøv med
Header('Content-Type: text/plain');
Avatar billede radion Nybegynder
07. juni 2004 - 22:47 #2
hjælper ikke :(
Avatar billede jaw Nybegynder
07. juni 2004 - 23:29 #3
\r\n
Avatar billede jaw Nybegynder
07. juni 2004 - 23:30 #4
\n er til Unix-linieskift, men tilføj \r så funker det med windows
Avatar billede swaxi Nybegynder
08. juni 2004 - 00:44 #5
nu har jeg læst igennem en masser posts på google, fordi jeg ikke ville acceptere ikke at have svaret på et så simpelt spørgsmål, men min konklusion er at jaw (desværre) har ret. den eneste måde, at få det til at virke på er ved at erstatte \n med \r\n
problemet er, at data bliver overført i binær-mode og ikke i tekstmode. hvis de sidste var tilfældet, ville \n blive konverteret. nogle windowsprogrammer kan godt finde ud af, at konvertere automatisk, men ikke notepad (som sikkert er det program, der åbner din fil). hvis du åbner filen med et andet program (eks. wordpad) vil den automatisk opdage, at tekstfilen er i nuix-format, og så konvertere.

generelt vil \r\n ikke ødelægge noget, eftersom unix-baserede programmer oftest forventer det værste og derfor kan konvertere til \n hvorimod visse programmer på windows ikke er så tilgivende.
Avatar billede radion Nybegynder
08. juni 2004 - 06:14 #6
glimrende :D

Jaw, vil du have point?
Avatar billede jaw Nybegynder
08. juni 2004 - 07:51 #7
Godmorgen... Jamen det vil jeg da gerne, og beklager Swaxi, jeg hader at have ret :))
Avatar billede jaw Nybegynder
08. juni 2004 - 07:54 #8
... men tilgengæld er din forklaring så bedre end min... men det er nemlig ikke særlig længe siden, at jeg selv skulle bruge dette i forbindelse med noget log-ballade til en counter-strike server...
Avatar billede radion Nybegynder
08. juni 2004 - 07:55 #9
jeg takker for hjælpen :)
Avatar billede jaw Nybegynder
08. juni 2004 - 07:57 #10
np, og tak for point :)
Avatar billede swaxi Nybegynder
08. juni 2004 - 15:07 #11
hehe, ja det er frygteligt irriterende altid at have ret. det var nu ikke så meget derfor, men det undrer mig såre at browseren ikke selv kan finde ud af, at flytte tekstfiler i textmode ... ikke engang når den får den rette mimetype. jeg mener nok at have læst et sted, at ie fuldkommen ignorerer mimetyper, så måske er det dét, der er problemet ?
Avatar billede jaw Nybegynder
08. juni 2004 - 15:09 #12
hehe, jeg skal så ikke kunne sige det... og jeg har bestemt ikke særlig ofte ret, men det er ret lækkert, når man en sjælden gang har :)
Avatar billede radion Nybegynder
08. juni 2004 - 15:17 #13
Nogen af jer der kan hjælpe mig ydereligere, jeg har problemer med headers i Firefox http://www.eksperten.dk/spm/507330
Avatar billede jaw Nybegynder
08. juni 2004 - 15:20 #14
Har set dit spørgsmål, men jeg ved nada om Firefox :/
Avatar billede radion Nybegynder
08. juni 2004 - 15:25 #15
øv
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

Seneste artiklerRSS
07:52
07:37
07:32
07:02
06:42
12:00
23/10
23/10
23/10
23/10
23/10