08. juni 2004 - 20:15Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Kraftigere batteri
Hej
Jeg ha<r en SonyEricsson T230 med et BST-30 670mah batteri. Den skal lades op hver 3. eller 4 dag. Sker der noget ved at sætte et andet batteri i den. Jeg tænker på f.eks. et BST-15 på 1000mah?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Man brænder ikke telefonen af ved at købe et batteri med større mah end det originale. så længe det er et anbefalet batteri fra producenten er der ikke nogen ko på isen!
Jeg har 1800 mah og 2300 mah batterier til mit digicam, 2300mah batterierne giver en klart forbedret levetid. og brænder ikke noget af!
<clip>så længe det er et anbefalet batteri fra producenten </clip>
af en grund, nemlig at hvis batteriet ikke er anbefalet kan/bør man ikke bruge det. Så vidt jeg kan se er BST-30 det eneste batteri der passer til din telefon!
Nu har jeg ikke så meget styr på det der med spænding og strøm, så længe batteriet holder sig på 3,6 volt er det vel ligegyldigt med ampererne? Det er naturligvis ikke en risiko jeg tør tage. Jeg kan ikke finde nogen steder, hvor der står, hvad producenten anbefaler. Kan jeg gå til en butik med mobiltelefoner og være sikker på, at de ved det? Eller hvor kan jeg ellers finde info.
Jan du har til dels ret. Spændingen (V) skal være korrekt. Strømmen (A) trækker systemet (her en telefon) selv efter behov. Ampere timerne (Ah eller her mAh) angiver batteriets ladning.
Ladning kan kort beskrives (det er ikke helt korrekt, da det afhænger af batteriets kemi) at hvis man trækker en mA ud af et batteri på 670mAh, så kan man gøre dette i 670 timer.
Derfor kan du ikke komme for mange mAh i en telefon, men batteriet skal passe og laderen/telefonen skal være dimensioneret til det for at få et godt resultat!
Afvist svar: john_stigers 08/06-2004 20:23:35 du brænder sandsynligvis komponenterne i telefonen af - jeg turde ikke!
Accepteret svar: james_t_dk 08/06-2004 20:28:45 Point: 15,00 Man brænder ikke telefonen af ved at købe et batteri med større mah end det originale. så længe det er et anbefalet batteri fra producenten er der ikke nogen ko på isen!
Jeg har 1800 mah og 2300 mah batterier til mit digicam, 2300mah batterierne giver en klart forbedret levetid. og brænder ikke noget af!
Sorry, jeg overså dit første svar. Så dit er ligeså godt som den andens, der siger det skal være anbefalet af producenten.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.