Avatar billede ahlqvist Praktikant
15. juni 2004 - 13:20 Der er 3 kommentarer

Se TV på PC skærm

Hej

Er det muligt at bruge sin skærm som et TV uden brug af computer? Jeg har hørt at det skulle være muligt at købe en boks el. lig. der skulle kunne modtage antennesignalet og føre det over i skærmen via et skærmkabel.... Noget der ved hvor jeg finder sådan en boks?

På forhånd tak.
Avatar billede jpvj Nybegynder
15. juni 2004 - 13:35 #1
Ja, det kan sagtens lade sig gøre.

http://www.microdirect.co.uk/ProductInfo.aspx?ProductID=3696 kan du ex. købe en. Se på edbpriser.dk for lign. produkter.
Avatar billede hr.usb Nybegynder
15. juni 2004 - 16:12 #2
Avatar billede spiritusanta Nybegynder
15. juni 2004 - 20:50 #3
Kan kun anbefale "TRUST COMBI TV-PC POP VIEW" har den selv og er godt tilfreds med den.
Udover at vise TV på PCskærmen udenom computeren kan man benytte dets compositeudgang til at sende video til sit grabberkort på computeren, hvis man da har sådan et :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester