Avatar billede perhans Novice
16. juni 2004 - 20:43 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke komme på trådløst netværk

Jeg kan ikke komme på mit trådløse netværk, eller for den sags skyld noget andet trådløst netværk, efter at jeg har bootet min IBM R40 laptop eller den har været i hybernation mode.

Først når jeg går ind i egenskaberne for den trådløse netværksforbindelse, i Windows XP, klikker på "Trådløse forbindelser"-fanebladet, fjerner hakket i "Brug Windows til at konfigurere ..." klikker ok og deaktivere det trådløse netværk og aktivere det igen, så virker det.

Problemet er bare at når jeg boot eller maskinen har været i hybernation mode så er det forfra igen, og det er jeg mildest talt noget træt af.

Er der nogen der kan fortælle mig hvordan jeg løser det problem?
Avatar billede kenp Novice
16. juni 2004 - 20:44 #1
Du kan starte med at deaktiver den tjeneste som hedder "zero wireless et eller andet" så starter den ihvertfald aldrig den længere :)
Avatar billede perhans Novice
16. juni 2004 - 20:48 #2
Øhh, jeg er måske lidt langsom, men det er en joke ikk'?
Avatar billede kenp Novice
16. juni 2004 - 20:53 #3
nope!

højreklik denne computer ->administer ->tjenester ->tjenester -> find den som hedder noget med zero og vælg deaktiver!
Avatar billede kenp Novice
16. juni 2004 - 20:57 #4
og det er altså de du normalt selv starter med at slå fra du så stopper! "bruger windows til at konfigurere .... "
Avatar billede perhans Novice
16. juni 2004 - 21:09 #5
Min Windows XP er på dansk og der er ikke noget der hedder noget med zero, nul, ingen eller noget andet der ser ud til at kunne have noget med det at gøre. Nogen ideer til hvad det kan hedde på dansk?
Avatar billede kenp Novice
16. juni 2004 - 21:14 #6
ja hvad mon dne hedder (aner det faktisk ikke hvad den hedder på dansk) men jeg vil gætte på trådløskonfiguration
Avatar billede kenp Novice
16. juni 2004 - 21:17 #7
Den hedder "Automatisk konfiguration af trådløse enheder"
Avatar billede perhans Novice
16. juni 2004 - 21:27 #8
Det virker sgu! Jeg er så glad. :-)
Avatar billede kenp Novice
16. juni 2004 - 21:38 #9
Så kan du se jeg ikke er fuld af løgn ;) og ikke nogen joke ;) så vil jeg ligge et svar.
Avatar billede perhans Novice
16. juni 2004 - 21:50 #10
Tak!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester