Avatar billede runeevers Nybegynder
05. juli 2004 - 13:29 Der er 2 kommentarer

Knas på tråden

Godeftermiddag

Har beklageligvis fået et problem med min HK3470 stereoreciver. Skavanken ligger i at den modtager det mest elendige radiosignal på alle frekvenser. Dybet set som hvis man prøvede at høre radio langt uden for lov og ret, men det her er ca 500 m fra hovedbanen så de største stationer burde da gå nogenlunde klart igennem. Lyden er utroligt mudret og med knas og skratten i store mængder. Har forsøgt mig både med en lille mobil fm antenne ligesom jeg har haft den plugget i ejendommens radioantenne, - resultatet er nogenlunde lige elendigt. Er der noget der kan være indstillet helt idiotisk eller en enhed i reciveren der kan have lidt en brist?

Vh Rune
Avatar billede zmed Nybegynder
07. juli 2004 - 19:46 #1
Hmm.. Problemet er nok antennen hvis at der er knas på.. Få fat i en ny antenne eller så kan du købe en miniradio for 10 kr i tiger forretningerne rundt omkring i alndet :p..
Avatar billede runeevers Nybegynder
08. juli 2004 - 11:26 #2
zmed > Skarpsindig iagttagelse. Som sagt har jeg prøvet med både en mini fm antenne der før har opsnappet fint signal, plus ejendommens fællesantenne. Naturligvis er det IKKE antennen der er noget galt med. Det er et kobberkabel - hvad kan gå galt? Fællesantennen giver iøvrigt fint signal hos andre beboere. Tigerhandlere og hvervelse af jammerligt bras bedrer vist heller IKKE ligefrem situationen. Tak for forsøget dog.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester