Avatar billede h_s Forsker
30. juli 2004 - 17:56 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

En god ide til Eksperten

Jeg har stilllet spørgsmål på eksperten, hvor det har været meget svært at forklare problemet. Ofte er det, efter der er blevet spurgt og svaret frem og tilbage, endt med at man har sendt et eksempel via mail til løreren af spørgmålet. Det er selvfølgelig ok, men lidt af meningen med eksperten.dk forsvinder, idet andre nu har svært ved at se hvad der er blevet resultatet.
Derfor foreslår jeg at man får mulighed for at uploade en fil, sådan man kan sende resultatet lidt frem og tilbage. Det kunne laves sådan, at man kun kan have en fil på hvert spørgsmål ad gangen. Hvis man ønsker at uploade en ny version forsvinder den gamle (Dog med en advarsel). Når et spørgsmål er afsluttet kan der IKKE uploades nye versioner - Dette for ikke at slette resultatet og dermed saboterer spørgsmålet. Der kunne også sættes et max på filstørrelsen.

Jeg har oplevet at det vil være rart at kunne på bl.a. Word, Excel og Access. Der findes sikkert andre kategorier, hvor det vil være smart!

Er der andre der har haft denne tanke?
Hvis det ikke er det rigtige forum at bringe det i, vil jeg gerne vide det.

På forhånd tak!
Avatar billede thesurfer Nybegynder
30. juli 2004 - 18:00 #1
Flyt spm'et til kategorien "Forslag": http://www.eksperten.dk/spm/Eksperten/Forslag/

Så kan det være, at admin ser det og besvarer dit spm..

Men som de siger på engelsk: Don't hold your breath :-)


--

Du flytter et spm ved at:
1) lægge et svar
2) markere dit navn  <-- MEGET VIGTIGT!!
3) klikke på Accepter-knappen

Husk at check om dit svar er accepteret, inden du går videre.

- Hvis alt er i orden, opretter du samme spm, bare i den rette kategori.
- Læg et link i dette spm, der peger på det nye spm, så folk kan finde det.
Avatar billede h_s Forsker
30. juli 2004 - 18:20 #2
Spørgsmål flyttes til: Forslag
Avatar billede krydset Nybegynder
30. juli 2004 - 19:46 #3
Læg et link i dette spm, der peger på det nye spm, så folk kan finde det.
Avatar billede arlet Juniormester
30. juli 2004 - 19:56 #4
Avatar billede h_s Forsker
31. juli 2004 - 10:16 #5
Tak :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester