Avatar billede hijklm Juniormester
02. august 2004 - 20:51 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Mpeg afspilning på bl.a. PS2?

Jeg har en Mpeg-fil som jeg gerne vil have brændt med Nero, sådan at den kan afspilles på en PS2.

Jeg har forsøgt bare at ligge den over på dvd´en, og så kan den til dels godt afspilles på min dvd-afspiller. Fordi den straks beder en om at vælge hvilken fil man vil åbne og afspille når skiven isættes.

Men dén funktion har en PS2 ikke, så hvordan får jeg lavet en dvd som PS2´en vil afspille automatisk og helt normalt?
Avatar billede bernie Nybegynder
02. august 2004 - 21:01 #1
tror jeg ikke man kan uden at ha chip i men spørv evt på www.konsolforum.dk
Avatar billede fahrenheit Nybegynder
03. august 2004 - 15:07 #2
kan du ikke bare lave en "DVD-video" med nero istedet for bare at kopiere filen over på DVD-en!?

PS2'en kan godt spille brændte DVD'er... :-)
Avatar billede hijklm Juniormester
03. august 2004 - 16:23 #3
fahrenheit: jeg kan godt finde ud af at lave dvd-videoer normalt, fordi mine filer dér er .vob eller .ifo. og kan ligges direkte ind i de mapper de skal og så kan PS2´en læse dem.

Men jeg har prøvet at ligge .mpeg-filen ind i en mappe på samme måde som ovennævnte filer, og PS2´en siger simpelthen at skiven ikke er til at afspille.

Hvordan laver jeg en dvd-video ud fra en mpeg fil?
Avatar billede fahrenheit Nybegynder
03. august 2004 - 22:01 #4
hmh... ved ik li hvordan du laver den fra Nero så!
jeg ville selv bruge Adobe Premiere Pro til dette men det koster desværre mange penge... måske kender du en der har den!?
Avatar billede fahrenheit Nybegynder
12. august 2004 - 21:24 #5
tak for point :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester