Avatar billede mk2003 Nybegynder
08. august 2004 - 14:19 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Instalation af modem

Jeg forsøger at instalere et nyt modem ( kørte før via 56K modem, men skal nu på det lokale netværk. ) Når jeg køre instalations cd'en, beder computeren pludseligt om instalations cd fra Windows 98???? Hvorfor vil den have den?? Mit styre system er jo windows 98 og fungere fint, så jeg kan ikke forstå hvorfor den vil have jeg skal køre instalations cd'en???
Avatar billede jpvj Nybegynder
08. august 2004 - 14:24 #1
Det er en del af det fantastiske design (*ha-ha*) som Windows 9x var baseret på.
Hvis du ændrer på netværks opsætningen, vil den hente filerne (igen) fra CD'en.

Du vil ofte bare kunne skrive c:\windows og c:\windwos\system i stien (når den beder om CD'en) og så lade den kopiere filerne derfra.

/JP
Avatar billede mk2003 Nybegynder
08. august 2004 - 14:26 #2
hmm....det vil jeg prøve så. Jeg har nemlig ikke 98 cd'en ved mig...:)
Avatar billede mk2003 Nybegynder
08. august 2004 - 21:12 #3
Hej JP. Tak for hjælpen....det hjælp sørme :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester