Avatar billede micca Nybegynder
11. august 2004 - 11:07 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til netværk på xp

Hej,

nogen der kan hjælpe mig, med den nemmeste måde at lave et netværk mellem 2 com med netværkskort på windows xp. Computerene skal ikke dele internetforbindelse kun filer og mulighed for at spille på netværk. computerne har vist nok begge dynamiske ip- adresser til internet.

Mvh. Michael
Avatar billede mcpeterc Nybegynder
11. august 2004 - 11:13 #1
Du skal bare bruge en switch eller hub. Jeg har en 24 ports til salg billigt hvis det er :)
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
11. august 2004 - 11:21 #2
Du bør få fat i en router.
Grunden er den at du skriver at i begge har dynamiske ipaddresser og at du derfor ingen indflydelse på hvilke ipaddresser de har og du kan derfor ikke være sikker på at de ender i samme subnet. Endvidere er det ikke særligt smart at tillade fil og printerdeling på et netkort hvis dette netkort er direkte forbundet til internettet.
Jeg har prøvet det ved en fejl og vira væltede ind 30 sekunder efter at computeren gik på nettet. Dette kan klares med en software firewall, men den bedste løsning er routeren, der adskiller lokalnettet fra internettet.
Avatar billede micca Nybegynder
11. august 2004 - 11:37 #3
Vil skaffe en router, og så bede om din hjælp igen tonnybrandt. På forhånd tak.

Michael
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
11. august 2004 - 11:41 #4
Velbekomme. Jeg lægger et svar *s*
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
11. august 2004 - 12:17 #5
Takker for point :)
Avatar billede mcpeterc Nybegynder
11. august 2004 - 12:43 #6
lol... Du spørger om den nemmeste måde at lave et netværk mellem 2 com med netværkskort på windows xp.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester