Avatar billede mc.lucifer Praktikant
11. august 2004 - 22:57 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Tillad bærbar at se mail inden for firewallen

Jeg har nu siddet og luret mig blind på hvordan jeg skal gøre dette.

Jeg har en zyxel router fra cybercity med WLan. men jeg har så koblet en Zyxel firewall 2 efter routerentil at beskytte mine stationære maskiner, nu har jeg fået til opgave at gøre så den bærbare kan se mail på serveren som står bag ved firewallen, og nu er jeg lost

Min router har ip nr 10.0.0.1, og min bærbar har fast ip 10.0.0.3
Så kommer min firewall som har ip nr 192.168.1.1 og min server har så ip 192.168.1.2 og de andre klienter kommer så videre dewr op af.

Jeg har nu været inde i firewallen og sætte at ip 10.0.0.3 må ramme 192.168.1.0 --> 192.168.1.32
og dette virker ikke.

Så nu er jeg lost. please help hvis i har nogle gode ideer

MC
Avatar billede bufferzone Praktikant
11. august 2004 - 23:06 #1
Du bør sætte reglen op så der er åben for bærbar IP til Mailserver på port 25 og 110 og ikke andet, så vil din bærbare kunne tilgå din mailserver bag firewallen med pop3 og smtp
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
11. august 2004 - 23:10 #2
Jo det er også fint nok, Men jeg vil nu gerne munde ud i at jeg kan tilmelde den bærbare til domain serveren da der også sker en del opdateringer når klienterne logge på Bl.a antivirus. Det jeg gerne vil tillade er faktisk at den bærbar kommer til at være en del af hele netværket bag firewallen, og da jeg kun har prøvet at opsætte VPN mellem en zywall 2 og en zywall 10W så står jeg lidt lost, For jeg tror ikke den Wirelees routere som man kan have gennem cybercity tillader en vpn forbindelse, derfor ønsker jeg at hele netværket er piv åbent for den bærbar, hvilket jeg jo selv mener at have gjort ved at tillade ip 10.0.0.3 til 192.168.1.0
---> 192.168.1.32

MC
Avatar billede bufferzone Praktikant
11. august 2004 - 23:15 #3
Der er grundlæggende nogle problemer i dit sætop:

Færst har du en maskine (din bærbare) der tilgår dit net trådløst. Det er der for så vidt intet problem i, men når den så skal ind til servere på dit interne net så har vi problemerne.

Du kan sagtens bruge VPN. Hvis der er VPN gateway i din zyxel firewall kan du konfigurere din bærbare til at connecte til firewallen via VPN (prøv at søge på IPSec opsætning på http://www.microsoft.com/technet).

Det bedste du kan gøre er at forbinde den bærbare til dit interne net med kabler ind bag firewallen. Så slipper du for en masse sikkerhedsmæssige problemer
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
23. november 2004 - 12:15 #4
Er igang med at rydde op i mine åbne spørgsmål, Derfor er dette lukket, og accepteret, Dvs at alle der har svaret har fået en del af pointene
Sidder du med en følelse af at du ikke har fået hvad du mener du fortjener så skriv endelig så for du nogle flere point

MC
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester