Avatar billede Slettet bruger
26. februar 2001 - 23:52 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke loade færdig via proxy???

Jungle Juice på www.komogvind.dk kan ikke loade færdig via proxy, når man vil spille spillet via en klient på et netværk. Hvad mangler der?

Der er en chat del med ved siden af spillet.
Avatar billede seider Nybegynder
27. februar 2001 - 03:06 #1
Der er sikkert en fejl i deres kode der gør at du skal have åbnet for den sepcifikt i din proxy. ejg vil tro at det er noget med at deres netværksforbindelse ikke kan lide at blive transformeret til et internt netværk (NAT eller MASQ).

så hvis dit ip er et internt skal du sikkert opstille en routning fra en port internt til en port eksternt.

ikke meget af en løsning men dog en forkalring, da du ikke opgiver hvilken proxy du bruger.

/* seider */
Avatar billede Slettet bruger
27. februar 2001 - 07:29 #2
Det er galt ved alle de proxy jeg har prøvet til dato.
Avatar billede Slettet bruger
28. februar 2001 - 11:25 #3
Jeg kan dog godt få det til at virke fra den PC\'er som proxyserveren er installeret på, også selv om browseren er indstillet til at gå gennem den selv samme proxyserver. Jeg er lige igang med at prøve med Midpoint http://www.midpoint.com/index.htm . Der må da være en eller anden løsning. Forhøjer da gerne point, hvis løsningen kan findes, og den virker.
Avatar billede Slettet bruger
09. marts 2001 - 19:19 #4
Har fået oplsyt ved komogvind, at der er flere med samme prob. Man forventer problemet løst ved næste softwareopdatering.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester