15. august 2004 - 18:29Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Problemer med start af IIS efter afinstallering af .NET framework
Hej
Jeg har haft C# express beta installeret og der med også verison 2.0 af frameworket. Nu har jeg så afinstalleret det. Dette har resulteret i problemer med at starte min IIS og dermed afvikle og kode på ASP.NET. Den kommer med en eller anden umulig fejlkode. Kan man lave en repair på IIS??
du kan prøve at køre aspnet_regiis.exe /i Programmet ligger typis her : C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v1.1.4322\aspnet_regiis.exe Men det er self. afhængig af os-drev og .net version.
Det er et godt spørgsmål ?!?! jeg har ikke engang sådan en service kørende... Det er noget sært noget du er ude i må jeg sige. har du prøvet reg_iis igen efter du geninstallerede ?
Så nu er det løst. Jeg fandt at asp.net_admin servicen stadig pegede pegede på .NET 2.0 mappen på min maskine, som jeg ellers troede var helt afinstalleret. Dog har den flyttet nogle filer hertil. klikkede lidt rundt blandt filerne og pludselig virkede iis.
Bedste anbefaling, installer ikke .NET framework 2.0 beta på en maskine der bruges til asp.net 1.1 udvikling!!!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.