AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.
Slettet bruger
19. august 2004 - 18:03#1
del på begge sider af lighedstegnet, og tag cos-1. Så har du 0,006x
Jo jeg kan godt se hvad du gør..Men hvad så med det x som står inde i cos-1? Altså der står jo cos-1(x/18)/0,006 ..hvordan får jeg det over på den "anden side" af lighedstegnet? Jeg skulle jo gerne få at x er lig et tal..
Ja desværrre, min din ligning er desværre en ******* ligning (kan ikke huske hvad den slags ligninger hedder ;) ). Den kan desværre *ikke* løses analytisk, men kun nummerisk :/
Simplificerer vi den lidt står der:
x = cos(x)
normalt kan vi jo "ophæve" cosinus ved hjælp af arcus cosinus, men det hjælper os jo ikke her :/
x = cos(x) <=> arccos(x) = x
samme problem opstår når du fx vil løse:
x = e^x
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.