Avatar billede kasper76 Nybegynder
22. august 2004 - 10:14 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Lyden hakker ved afspilning fra cd-rom

Hejsa..

Jeg har nok gjort et eller andet forkert... ;-)


Når jeg afspiller film fra cdrom drevet hakker lyden´, men hvis jeg gemmer filmen på harddisken er lyden ok.

Nogle gode forslag?

Mit system p4 2500+, 1 x plexor cdrom writer, 512 mb ram, asus avn7 motherboard,Audiotrak prodigy 192 lydkort, Matrox p650 grafikkort, xvid, divx,3ivx
Avatar billede norbert Nybegynder
22. august 2004 - 10:32 #1
Det kan have noget at gøre med den skive den ligger på. Når du lægger film på cd, skal du altid bruge de bedste skiver som f.eks. Verbatim. De fleste skiver er såmænd gode nok, men når der skal være film på, både til afspilning på PC om på DVD, skal de være af bedste kvalitet. Det er ihvertfald det resultat, jeg er kommet til.
Norbert :-)
Avatar billede belle Nybegynder
22. august 2004 - 10:39 #2
Det kan måske osse vare at sit cd drev ikke kører DMA men pio.
konntoller det under enhedshåntering
Avatar billede kasper76 Nybegynder
22. august 2004 - 12:20 #3
Jeg har tjekket stikkene en ekstra gang og nu virker det.. undskyld besværet.. ;-)
Avatar billede belle Nybegynder
22. august 2004 - 14:01 #4
så husk at lukke spørgsmålet ved at acceptere dit svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester