24. august 2004 - 22:21Der er
5 kommentarer og 1 løsning
SQL og dato-problemer
Hej eksperter Jeg har et lille problem med nogen datoer...
Jeg har en db, med brugernes fødselsdag på formen dd-mm-yyyy som jeg gerne skulle have ud på min kalender...
i kalenderen har jeg en variabel på formen dd-mm-yyyy men da dagens yyyy kun én gang vil være identisk med fødselsdagens, kan jeg ikke bruge følgende SQL
strSQL = "SELECT * FROM bruger where LEFT(birth,5) = #"& birthday(dtmCurDate) &"#"
dtmCurDate er datovariablen functionen laver den om til: dd-mm
men jeg får ikke nogen udskrift og ingen fejlmeddelelser...
Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
og du sikker på funktion returner dd-mm og ikke dd-m ? Og hvordan står det i databasen? 24-08-2004 eller 24-8-2004 de to ting ska passe sammen En anden metode kunne være sådan her:
strSQL = "SELECT * FROM bruger where Day(birth)='"& Day(dtmCurDate) &"', AND Month(birth)='" & Month(dtmCurDate) & "'"
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.