Avatar billede kamak Praktikant
27. august 2004 - 10:15 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

metode i ascx-fil skal kalde metode i aspx-fil

Hvordan kalder en usercontrol en metode i det script i den aspx-fil der bruger denne usercontrol? håber i forstår.
Avatar billede kamak Praktikant
27. august 2004 - 12:18 #1
det jeg mener er at en metode i scriptet i en ascx skal kalde en metode i et script i en aspx fil
Avatar billede jepsen999 Nybegynder
27. august 2004 - 16:47 #2
Ligger metoden du vil kalde i aspx-filen i code-behind?

Hvis ja:
Hvis klassen i codebehind til aspx filen f.eks. hedder "WebForm1" og metoden hedder "DinMetode" kan du kalde den sådan:
((WebForm1)Page).DinMetode()

Men det forudsætter jo at du ikke bruger usercontrollen på en anden side, - så kommer der en fejl. Dette kan løses ved at nedarve codebehind-classen, eller implementere et interface på de klasser du bruger usercontrollen på.
Avatar billede kamak Praktikant
26. september 2008 - 16:15 #3
lukker spørgsmålet
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester