Avatar billede mrbs Nybegynder
10. september 2004 - 11:32 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Mac på kabelnettet

Hej!

Jeg har et lille problem jeg håber I kan hjælpe med! Jeg har en Mac (osX) som skal på nettet via kabelnettet. Jeg har et kabelmodem som er forbundet og virker fint over mine svigerforældres PC, men når jeg tager det samme stik og propper i min Mac... Så sker der ikke noget! Jeg kan se at den har forbindelse - den siger at den er på netværket, men den har ikke adgang til internettet! Hvorfor er det sådan - og hvad skal jeg gøre?
Avatar billede ksoren Nybegynder
10. september 2004 - 12:43 #1
http://www.eksperten.dk/artikler/406

"Kan ikke komme på nettet. Når først modemet har lært det antal MAC adresser (=antal IP adresser) at kende, som du betaler for, er du nødt til at genstarte modemet, før en ny enhed kan kobles på.

Så Bemærk: du kan ikke registere MAC adressen på et nyt netkort, før modemet er blevet genstartet."

Kan være en mulig årsag..
Avatar billede mrbs Nybegynder
16. september 2004 - 19:12 #2
Jeg tror du havde ret... Jeg fik det ikke til, men jeg har resoneret mig frem til at det må være løsningen... Jeg har desværre ikke mulighed for at prøve det af! Jeg splitter pointene mellem os hvis du svarer!
Avatar billede mrbs Nybegynder
16. september 2004 - 19:12 #3
Svar...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester