Avatar billede reb Nybegynder
14. september 2004 - 22:37 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke adgang til filer den ene vej, men godt den anden.

Hej Alle orakler.

Jeg prøver at få mit lokale netværk til at spille således at jeg kan have defineret nogle mapper, eventuelt alt, på begge mine maskiner, som begge kører XPpro, og er koblet sammen via en router.

Mit problem består af, at jeg godt kan få adgang til delte mapper og filer fra den ene maskine til den anden, men når jeg forsøger at åbne op den anden vej, så spørger XP efter et brugernavn og password. Det kender jeg jo ikke noget til :-).

Jeg kan fra begge maskiner godt "se" den modsatte maskine under arbejdsgruppecomputere, men altså ikke få adgang til den ene af dem. Hvor kommer den prompt fra, og hvorledes fjerner jeg prompten for brugernavn og password, så det kan virke begge veje ??

mvh
Rene´
Avatar billede benneharli Juniormester
14. september 2004 - 23:00 #1
Du kan gøre 2 ting

1: prøv med administrator og ikke noget password
2: definere samme bruger(e) på begge maskiner med samme password, og fuld adgangsrettigher

Hvilke(t) styresystem bruger du forresten?
Avatar billede benneharli Juniormester
14. september 2004 - 23:00 #2
glem det sidste spørgsmål...
Avatar billede benneharli Juniormester
14. september 2004 - 23:03 #3
Gå lige ind i start - kontrolpanel - mappeindstillinger - vis og fjern "brug simpel fildeling" på begge maskiner

opret derefter et share hvor din nye bruger (f.eks. user:test - password:test) har fuld adgang www.roswall.com/exp/tillad.jpg

Tjek herefter at windows egen firewall er slået fra.
- indstillinger for LAN-forbindelse - avanceret
Avatar billede reb Nybegynder
15. september 2004 - 07:53 #4
Hvor og hvordan opretter jeg dette share ? ,o og skal der være flueben eller ej ved "brug simpel fildeling" ?
Avatar billede reb Nybegynder
15. september 2004 - 13:19 #5
Har fået løst mit problem. Smider du lige et svar, så du kan få dine point ?
Avatar billede benneharli Juniormester
15. september 2004 - 16:45 #6
Fint :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester