Avatar billede chodeof72 Nybegynder
19. september 2004 - 10:31 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

flere webserver bag 1 ip med lokal dns ? how to ?

flere webserver bag 1 ip med lokal dns ? how to ?
de må kunne lade sig gøre at sætte en primære zone til at videre stille lokalt til flere webservere?
Avatar billede chodeof72 Nybegynder
21. september 2004 - 19:56 #1
igen so,m ved noget?
Avatar billede eurotic Nybegynder
22. september 2004 - 14:25 #2
Det kan ikke lade sig gøre med en enkelt ip.
Hvis du tænker på det at der er 3 webservere der kører på port 80, så ved din router (nat) eller firewall jo ikke hvilken af de servere den skal kontakte. Så uanset hvordan du definerer det i zone-filen, så lykkes det ikke. Så det kræver du har flere eksterne ip-adresser. Lokalt kan det sikkert sagtens lade sig gøre, da du sikker kører at klasse A netværk 10.0.0.0-254. Men når det skal ud på world wide web, så er det ikke praktisk muligt. Håber du har fået svar på det spørgsmål :)
HVis du er i tvivl kan du bare skrive til mig.
Avatar billede no_stress Nybegynder
22. september 2004 - 19:19 #3
Hostlerløsning:
1. Flere domæner skal pege på samme offentlig IP adresse.
2. Opsæt en webserver.(windows 2003 el. 2000)
3. Opret et websted pr. intern Webserver.
4. I hvert websted indtaster du domænenavnet i hostheaderen, der skal pege på en af de interne webserver.
5. Gå ind i Egenskaber for det enkelte websted og vælg fanebladet "Hjemmemappe". og vælg "Omdirigering via url". Her indtaster du ip adressen på en af dine interne webserver.

Måske ikke lige svar du forventede, men til gengæld virker det.
Avatar billede chodeof72 Nybegynder
23. september 2004 - 19:25 #4
aha så henter og behandler den dataen fra en anden maskine?
vi har allerede et par W2K server kørende med IIS5.0
Avatar billede chodeof72 Nybegynder
23. september 2004 - 19:51 #5
virekr ikke
Avatar billede no_stress Nybegynder
23. september 2004 - 19:55 #6
kan det uddybes?
Avatar billede ranglen Nybegynder
23. september 2004 - 19:59 #7
no stress>hvordan vil du få det til at virke? det vil sende ipen på den interne computer til klienten udenfor. Det vil da aldrig virke.

eurotic>Det -kan- godt virke. En router i den rigtige prisklasse kan forwarde til forskellige interne computere ved at kigge på indholdet i en http request.
Avatar billede chodeof72 Nybegynder
27. december 2004 - 21:35 #8
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester