Avatar billede antiquado Nybegynder
23. september 2004 - 09:51 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Kun én maskine på internet ad gangen, WLAN router

I opstillingen er en Intel 802.11b access point opsat som internet router, med 128 bit WEP-kryptering internt.
2 maskiner - en bærbar og en stationær med Intel WLAN netkort skal ifølge planen tilgå internet via denne.

Routeren henter en IP-adresse via DHCP og uddeler interne IP-adresser til klienterne i formatet 10.1.x.x (subnet mask 255.255.0.0). Dette fungerer upåklageligt - maskinerne kan se hinanden og ping til routeren er fin.

Begge maskiner kan tilgå internet - hver for sig.
Problemet er, at de kun kan gøre det én ad gangen!

Fatter det ikke - nogen forslag eller mulige forklaringer??
Avatar billede kenp Novice
23. september 2004 - 10:29 #1
hvilken router er det?
Avatar billede antiquado Nybegynder
23. september 2004 - 10:43 #2
Der er tale om en Intel® PRO/Wireless 2011B LAN Access Point.
Avatar billede kenp Novice
23. september 2004 - 10:48 #3
Det er da også kun et accesspoint og ikke en router! og du har sikkert dynamiske ip-adresser! (sikkert 2) også bruger dit accesspoint 1 og din computer 1 så er der jo ikke nogen tilbage til den sidste.
Avatar billede antiquado Nybegynder
23. september 2004 - 10:52 #4
Den har en WAN-indgang og understøtter det fra settings-menuen, så jeg går ud fra at den har en normal routerfunktion.
Som nævnt foregår der intern adresse-uddeling, hvilket da ikke burde bruge af de dynamiske adresser.
Avatar billede kenp Novice
23. september 2004 - 10:54 #5
hvislken ip-adresser får den computer som er på trådløst! en 192.168.x.x. eller 172. eller en 10.x ip-adresse?
Avatar billede antiquado Nybegynder
23. september 2004 - 17:01 #6
Klienterne får 10.x-adresser via DHCP. Det er også sådan, jeg har sat AP'et op.
Jeg tror umiddelbart at den del er god nok, idet internet jo virker - bare én ad gangen. Og vel at mærke mens de begge får 10.x-adresser.

Jeg tænkte på noget i retning af, at der var en begrænsning på antallet af klienter, den kunne servicere, eller måske en setting for "dedikeret linie", men jeg synes ikke umiddelbart at det giver nogen mening. Internt virker alt jo fint med flere maskiner, der kan se hinanden.

Kunne også forstå det hvis én af maskinerne konstant ikke virkede, men den, der kommer på først, får internetforbindelsen. Hmmmm???
Avatar billede antiquado Nybegynder
08. juni 2005 - 00:35 #7
Lukker denne. Kan ikke engang huske hvad der løste problemet...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester