Avatar billede anjensen1 Novice
24. september 2004 - 14:05 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

lexmark p 707 og blæk

hejsa
kvikly sælger den for 399.99 i næste uge
Jeg vil gerne høre om nogen kender den og -specielt- om det er muligt
a) helst at refille blækpatronerne (ca pris og forhandler)

b) købe uoriginale blækpatroner til denne type
(ca pris og forhandler)

mvh. a.
Avatar billede ole_madsen Ekspert
24. september 2004 - 23:50 #1
Du finder en anmeldelse her: http://www.edbpriser.dk/Goreview.asp?Publisher=10&Review=4730&WWW=http%3A%2F%2Freviews%2Ecnet%2Ecom%2FLexmark%5FP707%5FPhoto%5FJetprinter%2F4505%2D5%5F7%2D30471098%2Ehtml%3Fsubj%3DLexmark%2BP707%2BPhoto%2BJetprinter%26part%3Drss%26tag%3DMR%5FSearch%2BResults

Der kan du bl.a. også læse at "Yes, the cartridges might be pricey, but buying new from Ebay is the way to go. I have no luck with remanfacurated ones so I stay away from them."

Jeg vil bekræfte og sige, at genopfyldning vil være selvmord. Lexmarks blækprintere er IKKE kendt for at være de bedste. Her er Canon, Epson og HP overlegen.
Og det er nok i virkeligheden blækpatronerne der er det svageste led.

Hvis du har behov for en billig printer, så køb den - men hold dig til originale patroner.
Hvis du har råd til at spytte lidt mere i, så køb i stedet denne: http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=74975

Der er også anmeldelse af den her: http://www.edbpriser.dk/Goreview.asp?Publisher=10&Review=4629&WWW=http%3A%2F%2Freviews%2Ecnet%2Ecom%2FEpson%5FStylus%5FPhoto%5FR200%2F4505%2D5%5F7%2D30797136%2Ehtml%3Fsubj%3DEpson%2BStylus%2BPhoto%2BR200%26part%3Drss%26tag%3DMR%5FSearch%2BResults

--hvis det altså SKAL være en fotoprinter.

Ellers kan de fleste klare sig med: http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=94692

Det er efter min mening toppen inden for almindelige blækprintere.

I hvert fald - hvis du regner med at printe meget, skal du holde dig til Epson eller Canon, der er de billigste i drift. Canon har så lidt problemer med support på deres printere...

HP er jo altid det sikre skud - men dyre i drift, og deres support er lidt tilfældig.

Men Lexmark - ville jeg kun have hvis jeg fik den foræret. Til gengæld er deres support i top :-)
Avatar billede anjensen1 Novice
25. september 2004 - 10:57 #2
Super svar men-
Der er ingen muligheder for at aceptere???
Avatar billede anjensen1 Novice
25. september 2004 - 10:58 #3
nåh nej fordi..:) Ole lægger du et svar s¨du kan få dine velfortjente points?
Avatar billede ole_madsen Ekspert
25. september 2004 - 11:33 #4
Joda - hvis du er tilfreds :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester