Avatar billede suppenudel Nybegynder
25. september 2004 - 13:53 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Eksportere Flash-movie med mindre movie-size

Hej,

Er det muligt, hvis man eksempelvist har lavet en Flash-film og hele tiden har arbejdeti 800x600, men finder ud af at man hellere vil eksportere den i for eksempelvist 700x500, og på denne måde gøre den færdige swf-fil mindre, rent bytes-mæssigt?
- Altså i stedet for at gøre filmen mindre inde i "document info" og derved skal til at resize alle billeder og symboler..
Avatar billede lyden Nybegynder
25. september 2004 - 14:17 #1
...... du kan formentlig ændre på Width og  Height i selve din html. som flash genererer for dig !!!!!!!!
Avatar billede suppenudel Nybegynder
25. september 2004 - 14:32 #2
jo, men det gør bare ikke min swf-mindre, og desuden bliver kvaliteten forringet ved at pressse den færdige film sammen...
Avatar billede suppenudel Nybegynder
25. september 2004 - 14:34 #3
- altså inde i html'en
Avatar billede lyden Nybegynder
25. september 2004 - 14:48 #4
...jeg tror næppe kvaliteten bliver forringet, medmindre det var den anden vej du "gik", men det kan vist ikke lade sig gøre ;



der findes formentlig flere spm. om emnet ! her er en af dem.
http://eksperten.dk/spm/136176

MvHLyden
Avatar billede suppenudel Nybegynder
02. december 2004 - 10:54 #5
Lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester