Avatar billede mr.badass Nybegynder
06. oktober 2004 - 17:26 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Dual Channel Ram??

Hejsa

Næste gang jeg skal opdatere min computer, så vil jeg gerne have mulighed for at bruge Dual channel ram, men hvordan funger det?

Jeg har 2 blokke ram i min pc nu.

1 stk. 512MB DDR 2700
1 stk. 256MB DDR 2700

Kan jeg evt. bare købe en enkelt 512MB ram og så sætte dem til at køre dual? Skal det være samme mærke? Skal det være et KIT man køber??

Håber der er en der kan hjælpe, evt. smide et link til en god dansk guide omkring dual channel...!
Avatar billede milter Ekspert
06. oktober 2004 - 19:27 #1
Avatar billede simonhb Praktikant
19. oktober 2004 - 09:29 #2
Dine ram SKAL kunne køre ved samme timings. Og nej de behøver ikke være et kit, og nødvendigvis heller ikke samme mærke. Men hvis de ikke er samme mærke, vil de højst sansynligt ikke synkronisere deres timings og så vil du får sjove fejlmeddelelser og din comp vil genstarte (tak for lort)
Avatar billede mr.badass Nybegynder
29. oktober 2004 - 16:19 #3
Fandt en super guide på played.dk....!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester