Avatar billede najam Nybegynder
20. oktober 2004 - 09:12 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

streaming server

hej...
jeg skal lave en media streaming server til video og lyd..
hvordan laver man en ..
Avatar billede hiks Nybegynder
20. oktober 2004 - 09:23 #1
prøv at tjek http://www.videolan.org/ ud... Det er et open source projekt!

/hiks
Avatar billede jpvj Nybegynder
20. oktober 2004 - 09:30 #2
Du skal først beslutte dig for, hvilke formater du vil streame (RealPlayer, WMA, ...). Herefter skal du vælge dig et server operativsystem - ex. Linux eller Windows Server samt en streaming server, der understøtter de formater du ønsker.

Hvis du vælger Windows Server, kan du benytte streaming service, der er en del af Windows Server 2003 - du kan (naturligvis) kun benytte MS formater :-p
Avatar billede Tony Juniormester
20. oktober 2004 - 09:40 #3
Du nævner intet om hvilket format du ønsker at streame i.

De tre store (Windows Media, QuickTime og Real) har hver sin, hvor det er mit indtryk, at Windows Media er den billigste.
Avatar billede vivas Nybegynder
20. oktober 2004 - 13:37 #4
ok.. jeg skal vil bruge windows server 2003
jeg skal bruge formatet WMA ..
Avatar billede vivas Nybegynder
20. oktober 2004 - 13:39 #5
jeg søger faktisk en eller anden form for tutorial til at lave en stream server m.m
Avatar billede vivas Nybegynder
20. oktober 2004 - 13:41 #6
og hvordan man kan bruge det som client
Avatar billede vivas Nybegynder
20. oktober 2004 - 13:43 #7
jeg ved lidt.. det noget med at man skal muligvis også bruge en windows media encoder.. !!!!???
Avatar billede Tony Juniormester
20. oktober 2004 - 20:50 #8
Ja også sådan en ...

Søg på 'Windows Media Software Development Kit' (WMP SDK) så finder du alt hvad du skal bruge ganske gratis.

Her at gå i detaljer emd hvordan du sætter din server op, hvornår du bruge multicast og push / pull teknologier, hvordan du giver hvilke medier hvilke codecs med hvilke formål o.s.v. ligger langt udenfor hvad jeg vil gøre i et gratis forum.

Hent du nu bare det hele ned, sæt dig ind i teknologierne og stil så enkeltspørgsmål, så skal du nok få hjælp. Og skulle det komme dertil, at du mangler lidt plads på en Windows Media server, så kan du såmen sagtens få 50Mb på en af mine.
Avatar billede vivas Nybegynder
21. oktober 2004 - 01:49 #9
ok.. det ville jeg så gøre.. tak.. for det.. hey.. en ting. til hvordan acceptere jeg dit svar..:)
Avatar billede Tony Juniormester
21. oktober 2004 - 06:08 #10
Tjaa, jeg tror det første du skal gøre er at logge ind med den samme bruger, som du oprettede spørgsmålet med. Dernæst giver det vist nok sig selv ...
Avatar billede vivas Nybegynder
21. oktober 2004 - 08:23 #11
test
Avatar billede vivas Nybegynder
21. oktober 2004 - 08:26 #12
ok.. der er noget galt... ifølge dem jeg har spurgt skal der komme en boks hvor jeg kan give dig pont.. men det er der fandme ikke..  :(
Avatar billede vivas Nybegynder
21. oktober 2004 - 08:27 #13
test
Avatar billede snowball Novice
21. oktober 2004 - 10:26 #14
vivas: Du har oprettet spørgsmålet som brugeren najam og eftersom du nu er logget ind som vivas, så får du jo ikke mulighed for at lukke spørgsmålet. Hvis du logger ind som najam, så kan du lukke spørgsmålet.

Noget helt andet er at det slet ikke er tilladt at have flere brugere på Eksperten, så du skal have en meget god forklaring hvis brugerne ikke skal deaktiveres.

Snowball / CoAdmin
Avatar billede najam Nybegynder
21. oktober 2004 - 15:44 #15
ok.. det vidste jeg ikke .. :(
du må ger slette vivas så..sorry mate
Avatar billede snowball Novice
21. oktober 2004 - 15:54 #16
vivas er blevet deaktiveret og najam har fået karantæne for ikke at overholde reglerne.

Snowball / CoAdmin
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester