Avatar billede irma_n1 Novice
27. oktober 2004 - 22:58 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

wpa nøgler

hvordan bliver nøglerne genereret i 802.11 netværk, hvor der bruges wpa med 802.1x?? Skal man selv indtaste de ord som skal genereres til kode eller er det radius serveren der står for alt nøgle generering og udveksling??
Avatar billede kenp Novice
28. oktober 2004 - 22:59 #1
faktisk er det begge 2

Der er en nøgle til at køre trådløst på routeren og en ekstre godkendelse via radius serveren.
Avatar billede irma_n1 Novice
29. oktober 2004 - 00:19 #2
men skal man selv indtaste dem begge to eller er det noget serveren generer
Avatar billede kenp Novice
29. oktober 2004 - 12:41 #3
Du skal vælge dem
Avatar billede irma_n1 Novice
29. oktober 2004 - 13:54 #4
nå, vil det så sige at for at TKIP protokollet kan udveksle krypteringsnøgler skal man selv indtaste det antal af koder. Det er altså træls, for hvis det sker at udstyret bliver stjålet eller at en får fat i nøglerne så skal man selv lave alle om.....ikke så forskelligt fra almindelig wep
Avatar billede kenp Novice
29. oktober 2004 - 15:20 #5
Nej, men du kan få tkip til at hente oplysningerne fra Radius serveren, så brugere selv skal taste koden hvergang.
Avatar billede irma_n1 Novice
15. oktober 2010 - 21:30 #6
lukkes
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester