Avatar billede varmeskud Praktikant
01. november 2004 - 23:07 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

hvordan "klipper" man i en film?

Hey

Har kigget inden på www.dvdrip.dk og prøvet deres guide. Men efter at have prøvet den flere gange kan jeg stadi ikke få det til at virke optimalt.
Når jeg prøver at "klippe" det foreste af filmen, og det bagerste væk. Så kommer filem til at fylder lidt under 49GB selve film-klippet er på 360MB ca.

Så hvordan klipper jeg i filmen? Så den kommer ned under de 350MB?

Mvh Kim
Avatar billede double-g Juniormester
02. november 2004 - 12:50 #1
Hvis du bruger VirtualDub, så skal du lige ind under

- audio - og markere "Direct stream copy"
- video - og markere "Direct stream copy"
inden du gemmer.
Avatar billede varmeskud Praktikant
02. november 2004 - 15:53 #2
arh det var "video - og markere "Direct stream copy" " som jeg havde glemt. lige et ekstre spørgsmål... når jeg går ind i den mappe hvor filen ligger efter den er rippet så siger den den fylder 355.894KB men hvis jeg vælger egenskaber skriver den at den fylder 347MB hvorfor er der lige den forskel? og hvad for en af talne skal man gå efter?
Avatar billede double-g Juniormester
02. november 2004 - 16:39 #3
Det største tal er den plads som filen fylder på harddisken. Det mindste er det filen rent faktisk fylder.

Når en fil gemmes, så vil der som følge af den måde en harddisk er delt op på, altid være steder hvor "filstumperne" ikke passer helt til opdelingen og der vil derfor være lidt "tomrum" som ikke bruges til filen, men som heller ikke kan bruges til andet.
I dit tilfælde er der altså sammenlagt 8 MB "luft"
Avatar billede varmeskud Praktikant
03. november 2004 - 02:08 #4
okat jeg takker for hjælpen...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester