Avatar billede najam Nybegynder
08. november 2004 - 08:45 Der er 1 kommentar og
1 løsning

grafisk interface

hej .. jeg har nu lavet en steam server på 2003 men.. jeg ville vide hvordan man kan lave en bruger flade eller noget i den retning.
jeg har flere video filer som bliver streamet.. men jeg ville lave sådan.. at man kan vælge som client hvilken en af dem man vil streame..???
Avatar billede Tony Juniormester
08. november 2004 - 08:56 #1
Simpel udg. (progressive download - alm. server): <a href="http://www.server.dk/sti/medie.wmv">En video</a>

Lidt bedre: <a href="http://www.server.dk/sti/medie.asx">Nok en video</a> (Hvor din ASX-fil peger på din video)

Simpel udg. (streaming server): <a href="http://www.server.dk/sti/medie.asx">En video</a>
Sti i asx: mms://www.server.dk/sti/medie.wmv

Selvfølgelig kan du udskrive dine stier med div. scriptsprog som ASP, JavaScript m.fl og dermed automatisere opdateringen af hjemmesiden.
Avatar billede najam Nybegynder
08. november 2004 - 09:54 #2
ok.. takker..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester