Avatar billede Kim Neesgaard Seniormester
18. november 2004 - 20:18 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

RequiredValidator når en textbox fyldes vha af en anden kontrol

Jeg har en form med en textbox, der fyldes op fra en dropdownlist ved tryk på en knap. Textboxen er readonly. Der skal stå mindst en ting i textboxen og jeg har derfor sat en requiredvalidator på den. Når jeg prøver med et tomt felt, kommer der også en fejlmelding, men jeg kan ikke får lov til at fylde noget i den fra dropdownlisten, da den åbenbart stadig opfatter det som en fejltilstand, når jeg prøvet at fylde noget i textboxen. Hvordan ordner man det?
Avatar billede jepsen999 Nybegynder
18. november 2004 - 20:22 #1
Laver du postback på dropdownlisten når du vælger et item?
- Så er det derfor der valideres.

Sæt CausesValidation=false på dropdownlisten
Avatar billede Kim Neesgaard Seniormester
18. november 2004 - 20:24 #2
Den står som AutoPostBack = false. Hvor finder jeg CausesValidation? Den står ikke under properties.
Avatar billede jepsen999 Nybegynder
18. november 2004 - 20:27 #3
Ja, min fejl. Den property findes åbenbart kun på button og linkbutton. Så er jeg blank...
Avatar billede jepsen999 Nybegynder
18. november 2004 - 20:33 #4
Hvis du har autopostback=false på dropdownlisten hvordan fylder du så det valgte item over i textboxen? Med javascript eller ved tryk på en anden knap?
Avatar billede jepsen999 Nybegynder
18. november 2004 - 20:34 #5
Altså en "Tilføj det valgte punkt" -knap
Avatar billede jepsen999 Nybegynder
18. november 2004 - 20:35 #6
Hvis det er knap-løsningen kan du bruge Causesvalidation=false på knappen. - og den findes på knapper... ;)
Avatar billede Kim Neesgaard Seniormester
18. november 2004 - 21:22 #7
Ved tryk på en anden knap og hvis man sætter Causesvalidation=false, så virker det! Vil du lægge et svar?
Avatar billede jepsen999 Nybegynder
18. november 2004 - 21:25 #8
Lækkert!
Avatar billede Kim Neesgaard Seniormester
18. november 2004 - 21:28 #9
Ja - det synes jeg bestemt også!!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester