Avatar billede popsy Novice
20. november 2004 - 17:25 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Overføre fil fra server til klient via R-Admin?

Har købt en licens til R-Admin, og alt fungerer strålende.

Det bruges på en overvågningspc, hvor min kunde kan logge på, og overvåge 4 kameraer.

Men, kan han på nogen måde overføre de optagne film fra serveren til hans egen maskine via R-Admin? Altså, han skal kunne åbne mappen på overvågningspc'en, og på en eller anden måde overføre specifikke filer til hans egen pc, jeg troede at get clipboard funktionen i R-Admin var til dette, men det ser det ikke ud til.

Hvis det ikke lader sig gøre, hører jeg gerne andre løsningsmodeller, har selv tænkt på at opstille en ftp server.

Begge maskiner kører XP Prof.
Avatar billede kenp Novice
20. november 2004 - 17:45 #1
jo det kan godt lade sig gøre! men på det billed hvor han skal forbinde sig til den anden computer skal han bare lige klikke på mappen først! så får han vist alle drev på den remote computer (og drev på den lokale computer)
Avatar billede popsy Novice
21. november 2004 - 02:52 #2
Hmm, det billede han connecter via, er jo en ip adresse, når han klikker på dette bliver han jo bare bedt om pass, hvorefter han ser skrivebordet?
Avatar billede kenp Novice
21. november 2004 - 11:19 #3
Normalt når han åbner radmin ser det således ud:
http://danborg.org/radmin.jpg

Men han skal lige huske at marker noget andet:
http://danborg.org/radmin1.jpg

Lig mærke til de 2 cirker jeg har lavet
Avatar billede popsy Novice
21. november 2004 - 13:38 #4
Tak for hjælpen Ken :) De billeder løste gåden for mig :)
Avatar billede kenp Novice
21. november 2004 - 13:47 #5
Det var så lidt, men hvis man ikke husker at skifte rundt så ja kan det blive et problem, men takker for point :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester