Avatar billede clausn Nybegynder
17. december 2004 - 10:42 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Ex2K3 - Public Folders fryser på serveren

Hej,

Jeg har fået mig en udfordring med Public Folders på vores Exchange 2003 server (kører på en W2K3 Standard). Når jeg fra serveren prøver at gå via System Manager -> Administrative Tools -> Folders -> Public Folders fryser System Manager. Dette er hvis jeg sidder på serveren.

Hvis jeg sidder på en klient med dansk Windows XP med Exchange administrationen installeret - her kommer følg. fejl: "En eksisterende forbindelse blev tvangsafbrudt af en ekstern vært" ID no: c0072746
Jeg har mulighed for at klikke ok - herefter sker der ikke noget.

Jeg har prøvet dette uden hjælp:
http://support.microsoft.com/Default.aspx?kbid=839744
http://www.webfrustration.com/showthread.php?p=971280#post971280

Hvis man prøver at åbne Public Folders via Outlook, kan man sagtens se alle mapper osv - her virker det fint nok.

Den fryser stadig - nogle ideer til hvad jeg kan gøre for at afhælpe problemet?

Hilsen
Claus
Avatar billede clausn Nybegynder
17. december 2004 - 10:42 #1
Skal lige siges at den nyeste SP er installeret.
Avatar billede clausn Nybegynder
20. februar 2005 - 19:01 #2
Nå, der er ingen der vil svare :(
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester