Avatar billede dennism Nybegynder
17. december 2004 - 20:18 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Mobilt internet

Jeg har en Sony Ericsson K700i mobil telefon. Jeg er ved at forsøge at koble min bærbare computer på internettet via en infrarød port som har forbindelse med min mobil. Vha. et program som fulgte med til min mobil, har jeg fået computeren til at logge på mobilens GPRS-internetforbindelse - og netværksikoner kommer også frem nede i proceslinien.

Mit problem er nu, at når jeg går på nettet f.eks. via IE, så skriver den at søgesiden ikke blev fundet..IE kan altså ikke bruge forbindelsen som er oprettet.

Hvordan får jeg den til at benytte denne forbindelse?

Jeg blever at gå på nettet via LAN-forbindelse.
Avatar billede kenp Novice
17. december 2004 - 21:06 #1
du skal sætte den til at bruge dne opkaldsforbindelse din grps har!
Avatar billede dennism Nybegynder
18. december 2004 - 11:06 #2
Hvordan gør man det?
Avatar billede kenp Novice
18. december 2004 - 11:10 #3
egenskaber for internet explorer ->forbindelse -> sæt den til forbind via opkaldsforbindelse når den ikke finder netværks tilslutning.
Avatar billede dennism Nybegynder
18. december 2004 - 11:29 #4
Den ringer også op, og der bliver oprettet forbindelse, men alligevel kommer den bare frem med en "siden kan ikke vises" :( Hvad kan der være galt?
Avatar billede dennism Nybegynder
19. december 2004 - 14:05 #5
Kan du ikke hjælpe?
Avatar billede dennism Nybegynder
18. januar 2005 - 12:25 #6
.lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester