Avatar billede jdybro Nybegynder
05. januar 2005 - 12:15 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Min datters WinMe maskine, vil ikke koble på min w2k proff DK,

men jeg kan godt med min egen bærbare w2k proff UK.

Hej eksperter.

Hjælp: D-Link: DWL 700 AP, DWL 510 trådløse enheder (+610 i den bærbare)
Jeg kan sagtens dele printer, drev og mapper med den bærbare på min egen w2k maskine - altså w2k til w2k - Har efterfølgende monteret 510-kort i datters, og den var på nettet med det samme. Hun skulle så også dele nogle dokumenter og printer med mig, men WinME maskinen vil altså ikke; den finder maskinen - "ibm" - men spørger om adgangskode i en boks: "Ressource" "\\IBM\IPC§" Næste linie: "Adgangskode" "." Her har jeg prøvet med blank felt, administratorkode, men intet virker. Med den bærbare skiver jeg blot, jeg kobler på som administrator med min kode og så kører det. (Det er en boks der popper op med med både brugernavn og adgangskode)
Jeg kan også sagtens logge på Me-maskinen med min egen, hvis jeg opsætter Me-maskinen. (samme procedure som med den bærbare)

Har læst og læst i Hjælp, men ak.....

NB: Jeg ved meget lidt om netværk, så..... bær over.....
vh
jdybro
Avatar billede kenp Novice
05. januar 2005 - 13:00 #1
opret den bruger som der er på din me eller aktiver gæstekontoen.
Avatar billede jdybro Nybegynder
05. januar 2005 - 13:06 #2
Det har jeg.....
Avatar billede kenp Novice
05. januar 2005 - 13:44 #3
hvilken af delene?
Avatar billede jdybro Nybegynder
05. januar 2005 - 13:50 #4
Jeg har prøvet både, at oprette Sofie på min egen som bruger med de tilladelser der skal til, og det samme med gæstekontoen. Problemet (tror jeg) er at jeg ikke får en boks op i ME som i w2k med et felt til både brugernavn og adgangskode....?!? Jeg får kun muligheden for adgangskode i ME
Avatar billede kenp Novice
05. januar 2005 - 14:44 #5
Du skal oprette sofie uden adgangskode for at det vil virke som regl.
Avatar billede jdybro Nybegynder
05. januar 2005 - 14:54 #6
Det har jeg så lige prøvet, men nej..... "forkert adgangskode"
Avatar billede kenp Novice
05. januar 2005 - 16:00 #7
Bruger du kode for at komme ind på din datters? normalt (altså login)
Avatar billede jdybro Nybegynder
05. januar 2005 - 16:01 #8
nej, den starter blot op
Avatar billede jdybro Nybegynder
05. januar 2005 - 16:33 #9
kenp>> jeg hopper af nu og er først tilbage i morgen eftermiddag
vh
Avatar billede jdybro Nybegynder
20. januar 2005 - 22:08 #10
hmm
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester