Avatar billede qumle Nybegynder
07. januar 2005 - 15:16 Der er 3 kommentarer

base html i .Net

Jeg har en aspx side(FrontPage.aspx) som skal vise nogle stumper html som igen skal hente nogle billeder via relative stier a.la <img src="Pic.jpg/>

Mit problem er at disse billeder ligger et andet sted end aspx siden på serveren. og jeg ved først runtime hvor disse billeder ligger.

min umiddelbare løsning var at sætte <base href="..."> i <HEAD> på aspx siden. hvilket gør at alle relative stier starter på denne url.

dette virker fint med hensyn til at loade billederne. Men så snart jeg får et Postback så leder .Net efter min side på den url jeg har angivet i <base href="..."/>

Kan jeg sætte en property på siden som fortæller hvor den skal postback til eller findes der en anden workaround?

jeg har prøvet at sætte action="/FrontPage.aspx" i <form> på aspx siden men det bliver overskrevet til action="FrontPage.aspx"

dette
Avatar billede burningice Nybegynder
07. januar 2005 - 15:45 #1
hvis dine billeder alle ligger i samme mappe kan du altid bruge / for at referere til roden af dit site.

Ellers kan du bruge ~/ som giver dig roden af din applikation
Avatar billede qumle Nybegynder
07. januar 2005 - 15:56 #2
problemet er at alle stier som ikke starter med "/", "http://" el.lign. leder den efter i <base href="..">

hvilket betyder at når jeg står på min side ..../KuponShop/FrontPage.aspx og får et postback(til Frontpage.aspx) så leder den efter siden i

/KuponShop/Images/9cdf2c40-7282-43f7-9fa6-b2bc934d2724/26378646-a151-4199-965f-c29707950494/FrontPage.aspx

min base tag ser sådan ud

<span id="baseLabel"><base href="http://localhost/KuponShop/Images/9cdf2c40-7282-43f7-9fa6-b2bc934d2724/26378646-a151-4199-965f-c29707950494/"/></span>

den er inde i en label for at jeg kan sætte den runtime
Avatar billede burningice Nybegynder
07. januar 2005 - 16:19 #3
1) du kan bruge en literel, hvis du bare skal have skrevet noget tekst ud

2) har ærligt aldrig brugt base ref.

men prøv at kig på nogle af .nets muligheder for at kalkulere stier. specielt ~ er meget dejligt: http://west-wind.com/weblog/posts/269.aspx
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester