.. der er body sådan set også, men nogle synes åbenbart det er meget smart at kunne lave fancy emails så derfor kan man skrive html tags i body'en, som de fleste mailklienter så kan forstå og rendere. Det kræver dog at de ved det skal fortolkes som html, og det er derfor man sætter BodyEncoding.
... blah... og nu sidder jeg og slår hoved ned i bordet... sidder jo og ævler om format.
Ja, encoding... du tænker på at modtageren ser underlige tegn i din mail? Mig bekendt er der ikke en BodyEncoding-property, men kun en MailEncoding på selve System.Web.Mail-klassen som sætter encoding for hele mailen, inkl. subject.
Jo, sørme jo, om der ikke er en BodyEncoding property... det giver jo ikke mening. Og dit subject bliver ikke encodet på samme måde som body'en, når du sætter bodyencoding?
det var mig der rodede tingene sammen. har lige leget med et komponent der sender via rawsockets, så jeg tog det for givet at .net også havde den mulighed. Men efter at have kigget i dokumentationen kan jeg godt se dit problem. Det virker meget underligt.
det jeg mener er, at ja... encoding bliver sat i Content-Type-propertien. men den gælder jo for hele mailen... hvordan vil man lave mailen hvis der skal være en encoding for subject, og en for body?
det er jeg faktisk ikke, sorry. ved ikke rigtigt hvordan jeg skal lave en manuel encoding... bodyencoding gælder åbenbart ikke for subjektet fatter det ikke...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.