Avatar billede visto Guru
11. januar 2005 - 11:57 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Fra hvornår er der mulig adgang til computeren udefra?

Jeg kører ADSL med modem. Når jeg henh. tænder og lukker ned for computeren (med modem tændt), forestiller jeg mig, at der kan være tidspunkter hvor computeren er ubeskyttet: under opstart i den tid der går fra at internetforbindelsen er aktiv til firewallen er blevet aktiv. Tilsvarende under nedluk i det tidsrum hvor firewallen er lukket ned til internetforbindelsen er afbrudt. (Jeg ved ikke hvad der henh. bliver klar først, henh. hvad der lukkes ned først, hvis der da er nogen regel for dette).
Jeg er klar over at denne eventuelle risikotid i givet fald er ret kort, men de nyeste meldinger om hvor hurtigt en Windows PC kan blive angrebet, synes jeg det er interessant at kende risikoen. Hvor stor er den?
I praksis kan spørgsmålet formuleres til: er der ved opstart grund til at tilslutte modem først efter maskinen er helt klar og slukke for modem før nedluk?
Avatar billede fastwrite Nybegynder
11. januar 2005 - 12:00 #1
Godt spørgsmål. Jeg lytter lige med, men hvad jeg kender til det, tror jeg ikke du behøver at frygte. Det er muligt at netkortet får tildelt en adresse før Windows reelt er klar til brug, men for at kunne hacke Windows - kræver det vel at Windows er startet op? Fx. hvis vi forestiller os at netkortet får en DHCP kald fra din firewall allerede når du tænder computeren. Det kan en hacker ikke bruge til noget, for det er kun en IP adresse - der er ikke nogen porte en hacker kan bruge, før Windows starter op, og gør brug af de porte der nu måtte være åbne.
Avatar billede bjuhl Nybegynder
13. januar 2005 - 09:27 #2
Hvis vi snakker Windows firewall, så har den oprindelige Firewall (SP1) et kæmpe problem, da det er et "overflade" program. Dvs. det er en normal service der starter op sammen med alt mulig andet. Programmet er en udbygning på net-interfacet, ikke en implementeret del. Dette giver ca. 20 sekunder ubeskyttet tid på nettet. Afhængig af PC hastigheden.

MEN det er der ændret på i SP2. Dennes firewall har intet til fælles med den gamle.
Det er en sprit ny firewall, der bliver implementeret meget dybere i styresystemet, og dermed starter op med netkortet. Altså 100% beskyttelse hele tiden. Der er ingen ventetid, da firewallen er en del af net-interfacet.
Jeg vil sige det er en af de store "salgs"argumenter for SP2

Håber det var svar nok.
Avatar billede visto Guru
13. januar 2005 - 11:13 #3
Jeg burde have skrevet, at jeg ikke bruger Windows firewall, men Sygate. Beklager.
Avatar billede visto Guru
13. januar 2005 - 11:15 #4
Men svaret ang. Windows' firewall er givetvis brugbart for mange andre. Fint uddybet.
Avatar billede fastwrite Nybegynder
21. januar 2005 - 00:12 #5
bjuhl - ja, tak for det fine svar. Det havde jeg faktisk ikke tænkt på.. Endnu en tilføjelse til vores 'nørd-viden'.
Avatar billede bjuhl Nybegynder
21. januar 2005 - 09:21 #6
Fik en sludder med min Microsoft sælger den anden dag... hehe
Avatar billede visto Guru
21. januar 2005 - 09:21 #7
Når jeg ikke har lukket spørgsmålet endnu , skyldes det, at jeg gerne vil have svar på hvordan tingene er, når man ikke bruger Windows Firewall, i mit tilfælde Sygate.
>bjuhl: du skal dog nok få nogle point :-)
Avatar billede bjuhl Nybegynder
21. januar 2005 - 09:24 #8
Det behøves ikke :-)
Avatar billede visto Guru
31. januar 2005 - 14:00 #9
Ingen der kan svare?
Avatar billede visto Guru
11. juni 2005 - 15:57 #10
Det er vist tid til at afslutte.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester