13. januar 2005 - 00:01Der er
18 kommentarer og 1 løsning
projekter, asembly referencer og namespace forviring
Hej
Jeg roder med en solution i VS.NET der indeholder flere projekter: p1: mit buisness tier
namespace Kif.WebModules.Person.Buisness { public class Person : Kif.WebModules.Buisness.BizObject { public Person() {} public DataSet hentAlle() { Data.Person dataPers = new Data.Person(); return dataPers.HentPersAlle(); }
p2: min aspx side using Kif.WebModules.Person.Buisness;
namespace Kif.Brydning.Web.Modules.Personer
private void bindGrid() { Person p = new Person();
Jeg har mange problemmer med at lave referencer til mine andre projkter. Jeg sletter og tilføjer referencerne hele tiden - og en gang imellem får jeg adgang til de public metoder jeg retteligt har krav på. Er der nogen anden måde end højreklikke på projekt og add reference ??
ok - den er god nok. så er det en projektreference. er copy local sat true på referencen (det er normalt default på projektreferencer), og har du lagt mærke til om der kommer advarsler til dig i output-vinduet ? mvh
fejl: E:\KIF\kifbrydning\Modules\Personer\Bruger.aspx.cs(58): An object reference is required for the nonstatic field, method, or property 'Kif.WebModules.Person.Buisness.Person.hentAlle()'
ahh... det er bare en fejl i sourcekoden - hentAlle er ikke static, så du skal lave en DataView dvPer = new Buisness.Person().hentAlle().Tables[0].DefaultView;
static betyder at det er noget der er accosieret med typen, og ikke en instans af typen. Prøv at tage en kigger på nedenstående :
public class SomeClass { public static string StaticString { get { return "string"; } }
public string InstanceString { get { return "string"; } } }
den statiske property kan du kalde sådan her : SomeClass.StaticString; men ønsker du at kalde instance-metoden skal du instantiere et objekt af typen først :
someInstance = new SomeClass(); someInstance.InstanceString;
Kan du se fidusen i det - eller er var det en skidt forklaring ?
erikjacobsen -> Jeg har større problemmer med at huske om jeg har skrevet med stort eller lille.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.