16. januar 2005 - 23:22Der er
12 kommentarer og 1 løsning
USB problemer
Har lige købt en JVC GR-DV4000 digital vidio kamera, ligger nu hen over skrivebordet badet i tårer, har problemer med at win xp (service pack 1) ikke vil oprette link med USB, kommer med "ukendt enhed" har prøvet fejlfinding og update af USB fra microsoft, intet hjælper, er der nogen i dette forum der kan hjælpe mig videre????? please
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Hmm her må jeg være uenig, i det medfølgende program (Imagemixer) skal USB bruges til filoverførsel til redigerings programmet. De medfølgende drivere er indlæst, de lå sammen med Image mixer. Hvis jeg ikke kan bruge USB, hvordan skal jeg så få billederne over på computeren?
Når du får den vist som "Ukendt enhed", har du så prøvet at fjerne denne enhed i Enhedshåndtering > USB-controllere og derefter lade XP prøve at finde den igen?
Ja, har prøvet at fjerne "ukendt enhed" virkede ikke, jeg har downloaded alt hvad jeg kunne finde på microsoft ang. USB drivere, men prøver lige din henvisning igen. JVC har drivere på deres hjemmeside, men vil lige snakke med dem inden jeg går i gang da der ikke er nogen beskrivelser af driverne!(1 times åben i support, flot hvad!)har installeret servicepack 2, hjalp heller ikke.
Ja, XP er fuld opdateret, men jeg tror stadig at problemet er XP, jeg kører med et Asus bundkort P4PE 2,4 det er lidt kryptisk at instalere intels drivere på dette kort, så det kan være her der er noget galt, selv om USB ellers virker udemærket, har købt et firewire kort og det virker! så nu kan jeg i det mindste bruge JVC'n Fin side du anbefaler, prøver det når jeg får lidt søvn. Du har fortjent points milter, smider du lige et svar?
iflg. manual side 65 er USB til at overføre stillbilleder fra memorykort samt webcam. Firewire er til digital video overførsel samt stillbilleder fra bånd. Og nu har du jo osse et firewire kort, så problemet er vel løst på den måde ;o) Det er standard at benytte FireWire til overførsel af DV. Held og lykke med optagelserne.
Ja - det står der godt nok. Men svaret må kunne findes i den "USB connection guide" de omtaler. Har osse lige læst om et Sony DVD-kamera der anvender USB til videooverførsel. Det er ikke kompatibelt med mange redigeringsprogrammer men skal anvende den specielle Sony USB-driver. Så mon ikke det er noget af det samme med dit JVC.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.