Avatar billede ranukel Nybegynder
22. januar 2005 - 13:08 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Hvordan håndteres licenser til programmer

Hvis jeg privat køber et udviklingsværktøj med én licens, kan jeg så installere programmet både hjemme og på mit arbejde, eller gør én licens at der kun kan installeres på en maskine af gangen?
Avatar billede bufferzone Praktikant
22. januar 2005 - 13:15 #1
Det kommer helt an på den enkelte licens. F.eks. Adobe acceptere at du har f.eks. photoshop både på din arbejdsmaskine og på din egen private, men det er ikke alle der gør det. Læs betingelserne for det enkelte stykke software før du køber
Avatar billede ranukel Nybegynder
22. januar 2005 - 13:31 #2
Det ønskede program:
http://www.telerik.com/Default.aspx?PageId=1415

Licensed per developer - hvad det så end betyder??
Avatar billede leif Seniormester
22. januar 2005 - 13:36 #3
Kunne betyde at du må bruge det på de maskiner du har ! Programmet må bare kun bruges af dig !
Avatar billede ranukel Nybegynder
24. januar 2005 - 18:47 #4
Takker for svar og kommentar :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester