29. marts 2005 - 21:11Der er
18 kommentarer og 1 løsning
læg noget tekst på en side
Hejsa E
Jeg skal have hentet noget tekst fra en db og lagt det på en side, men det er åbenbart ikke lige til.
Jeg har forsøgt mig med at hente data direkte ind i aspx siden, men jeg kan ikke få lov til at instantiere en mysqlconnector. Jeg får fejlen: The type or namespace name 'MySql' could not be found (are you missing a using directive or an assembly reference?) og denne linie er rød: <%@ Import Namespace="MySql.Data.MySqlClient" %>
umiddelbart ville jeg tro, at jeg kunne hente teksten fra db i aspx.cs siden og overføre det, men det dur heller ikke med det jeg kan finde på.
Teksten skal placeres, så jeg vil gerne kunne hente den ind på siden med <%=tekstHer%>
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Ja, men jeg har (på min meget korte tid med VS.NET) dårlige erfaringer, da man ikke rigtigt kan lave noget uden at VS skal "blandes" ind i det hele. Hvis man selv skriver noget kode, så vil den ikke "kendes" ved det....
Jeg ved at du heller ikke bruger VS, men hvilken af metoderne bruger du ?
der er ikke noget der er mere rigtigt rent kodemæssigt, fremfor en anden. Teamet bag Visual Studio har bare valgt konsekvent at bruge codebehind, men det er ikke mere rigtigt end at skrive al sin code i en <script>-block i toppen af sit aspx-dokument.
Den nye VS 2005 vil have bedre support for denne model, hvori den vil understøtte intellisense i aspx/ascx-dokumenter, og ikke kun cs/vb-dokumenter.
Jeg er interesseret fordi jeg søger nyt job og alle vil jo have at man kan asp.net, så det er jo bare om at kunne det som de vil have det ude på arbejdspladserne.
ASP, VBScript og VB6 er ikke det der søges mest efter længere
Tilsyneladende er danske virksomheder meget flinke til at gå på .NET
Jeg er mere i tvivl om hvor alle ASP hobby hjemme side programmørerne går hen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.