Avatar billede plastic.gangsta Nybegynder
01. april 2005 - 00:42 Der er 1 kommentar og
1 løsning

problem omkring looping af lyd

Hej,

JEg har en pulje af lyde som bliver tilfældig valgt med interval imellem 22 og 30 sek... Men der går et eller andet galt , i starten starter den fint med at valgte en tilfældig mp3 fil og afspille den, men når der går lidt tid begynder intervallet imellem afspilning af mp3'erne at blive mindre og mindre og når man lader den stå et par minutter tager den en ny mp3 med enormt kort mellemrum (få millisekunder) således at den trækker enorme processer kræfter ud og får siden til at gå helt i stå... Er der nogen som kan se noget der er galt med koden..

JEg vil virkelig sætte stor pris på hjælp, da det er sidste skridt inden siden bliver færdig...

function randRange(min:Number, max:Number):Number {
  var randomNum:Number = Math.round(Math.random()*(max-min))+min;
  return randomNum;
}

randomtid = randRange(22000, 30000);

var randomlyd:Sound = new Sound();
function spilMP3 () {randomlyd.loadSound("speakda/mall/"+randRange(10, 20)+".mp3", true);}

function callback1() {
        trace("interval called");
        trace(randomtid);
        trace("speakda/mall/"+randRange(10, 20)+".mp3")
        spilMP3 ();
        randomtid = randRange(22000, 30000);
        clearInterval(interval);
        var interval = setInterval( callback1, randomtid  );
}

var interval = setInterval( callback1, randomtid  );
Avatar billede plastic.gangsta Nybegynder
01. april 2005 - 00:43 #1
ligeledes hvis jeg har et speaker ikon som skal kun slå den random sampling af lyde fra hvordan gøres det - jeg har prøvet med _root.randomlyd.stop();
Avatar billede plastic.gangsta Nybegynder
05. april 2005 - 18:55 #2
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester