Avatar billede edvardj Novice
02. april 2005 - 13:37 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

keyboard port ps2

hejsa
har lige købt et bundkort ( asus a7v133-wm )
men den popper op med fejl når jeg starter op
fejlen har jeg fundet ud af at det er når jeg sætter keyboardet til kommer fejlen, når keyboardet IKKE er sluttet til kommer fejlen ikke ( men så kan jeg jo ikke komme videre :-) )

jeg har osse prøvet at sætte nogle andre keyboards i men det hjælper heller ikke, jeg har prøvet at sætte kayboardet til en usbport men igen kommer fejlen  er der nogle forslag til hvad jeg kan gøre synes snart jeg har prøvet alt
jeg har osse prøvet at sætte BIOS til default og ignorere fejl
men intet af dette hjælper den funker fint når keyboardet IKKE er slået til men dette kommer jeg jo ikke langt med

HJÆLP !!!!!
Avatar billede Slettet bruger
02. april 2005 - 14:50 #1
kan du se om PS/2 er slået fra i bios'en et sted?
Avatar billede edvardj Novice
02. april 2005 - 17:57 #2
den er slået til
Avatar billede Slettet bruger
03. april 2005 - 12:14 #3
Du kan prøve at kigge i enhedshåndteringen, og se om der er nogle advarsler.. (højreklik på Denne Computer, Egenskaber, Hardware og så Enhedshåndtering) se om der er nogle gule spørgsmålstegn '?' ud fra nogle enheder. Hvis det er tilfældet, så slet de der er disse '?' udfra, genstart, og XP vil selv finde og installere driverne til enhederne..
Avatar billede Slettet bruger
03. april 2005 - 12:15 #4
Nårh ja, kører du overhovedet XP? Ved nemlig ikke om andre WinOS'er understøtter den funktion..
Avatar billede edvardj Novice
03. april 2005 - 13:51 #5
jamen hallo mand !!
jeg kan jo slet ikke komme ind i windows da den kommer med fejlen lige når den har læst hvilke drev jeg har i
Avatar billede edvardj Novice
05. april 2005 - 21:39 #6
spøgsmålet er lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester