Avatar billede degnens Mester
05. april 2005 - 17:34 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Bevare html-layout fra skabelonen i mail

Når jeg sender almindelige mails har jeg ingen problemer med at sende i html-format.

Nu har jeg oprettet en mailskabelon, som benyttes af en regel til at sende et automatisk svar i bestemte situationer. Skabelonene lavede jeg som en alm. html mail med baggrundsbillede, ander billeder og links - alt så rigtigt ud. Men når mailen sendes ved hjælp af reglen, forsvinder formatet, således at tekten står uformateret på hvid baggrund, billeder og baggrundsbillede vedlægges som vedhæftet fil og links i teksten skrives sådan: HYPERLINK "http://www.hjemmeside.dk/". Mit Outlook 2000 ER sat til at sende som html. Jeg har læst en lang række svar på Eksperten, men synes ikke lige jeg kunne finde en løsning på dette problem. Hvordan kan jeg sikre at mit skabelon layout bevares?
Avatar billede jannikmunk Nybegynder
06. april 2005 - 14:33 #1
Du kan sikre dig ved at uploade dit baggrundsbillede til en hjemmeside (evt. skjult), og så linke til det fra din mail. Sådan løste jeg dette problem.
Avatar billede degnens Mester
06. april 2005 - 14:40 #2
Det kan vist ikke lade sig gøre i en oft-skabelon? Eller kan det? Jeg kan i hvert fald ikke lige finde ud af hvordan? Desuden vil det vel ikke løse det mest irriterende problem med at hyperlink skrives som: HYPERLINK "http://www.hjemmeside.dk/" i stedet bare som et almindeligt pænt understreget link? Dette er det mest irriterende, fordi jeg alternativt kunne udelade alt det smarte med baggrund og billeder, hvis det ikke kan være anderledes. Men mine links er ret vigtige at få med.
Avatar billede degnens Mester
03. april 2008 - 13:26 #3
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester