bromer >> Efter min vurdering ligger ca. halvdelen af alle udbyder i DK på amerikanske servere - det gælder bla. firmaer som \"Webhotel Danmark\" + \"Golden Planet\" m.m. På
http://www.mint.dk/webhotel kan du se en oversigt over forskellige udbyder og hvor de har deres \"lånte\" server.
macbeth >> Måske er de vilde men de virker 100% - jeg har på mine egne selv 2x100 mb opkobling direkte på krydsfelt - hvis man tilbyder sine service overfor kommerciel trafik (har kunder som betaler) nytter det ikke at man at man fx. har en placering i USA med en max opkobling på 38 mb - disse serverplaceringer giver reelt kun en båndbrede på mellem 10-150 kb pr. \"webhotel\".
At Carlsbergs Website skulle køre på en 2 mb linje må vist ligge langt (meget langt) tilbage i Internettets historie - det ville være uansvarligt at lave denne form for opkoblinger i dag hvis man ønsker at blive taget seriøs - Mindre linjer med lille båndbrede er godt nok til private men når det er kommercielt (læs: med kunder) dur det ikke i længden - prøv blot at se på eksempler som da gubbi.com prøvede det - TOTALNEDBRUD, ligesom at være hostedet i et andet land kan betyde at der er lange (meget lange) svartider - prøv blot at se på solotorvet.dk som ligger i finland - de er tit nede da linjen til finland ofte er overbelastet.