Avatar billede hnteknik Novice
15. april 2005 - 09:45 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Indlæse ACAD DXF og optegne på skærmen

I 80erne lavede jeg et før visual basic program, der læste DXF filer ind og tegnede diverse kurver ovenpå tegningen efter indlæsningen. Det har jeg tænk mig at relancere igen men nu på nettet og gerne i Csharp. Findes der et object eller project, der viser, hvordan man importerer og optegner DXF filer ???

Henrik
Avatar billede burningice Nybegynder
15. april 2005 - 09:52 #1
du burde kunne tage dig visual basic-program og oversætte det uden de store problemer
Avatar billede hnteknik Novice
15. april 2005 - 14:12 #2
Ja det er nu et før VB og efter BASICA program med funktioner. Et elelr andet sted kunen der være sket noget med Formatet på DXF men det er vel stadig tekst, cirkelslag, streger og becierkurver.

Havde troet, at der måske var nogen, der havde leget med tanken og lavet lidt kode, man kunne krydsreferere til.
Avatar billede burningice Nybegynder
15. april 2005 - 15:30 #3
jeg har set at man kan eksportere en .Net tegning til DXF, men ikke den anden vej.
Avatar billede hnteknik Novice
15. april 2005 - 17:14 #4
Jeg fandt en eksport af DWG til DFX men ikke indlæsning. Jeg må gå the hard way.
Tak skal du have cyberfessor for din tid.
Avatar billede hnteknik Novice
15. april 2005 - 19:36 #5
Lukker her
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester